Nápověda:Základy

Z eSuba Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Vytváření nového obsahu sice není nijak jednoduché, na druhou stranu ale ani nijak složité. Pro usnadnění jsme pro vás připravili několik návodů a rad.

Obsah

Základní věci, aneb čeho se vyvarovat

Při vytváření nových profilů hráčů, týmů, turnajů atd., je dobré se řídit některými pravidly, které usnadní práci jak Vám, tak i nám.

Především:

 • Vytvářet a editovat stránky mohou v zájmu bezpečnosti pouze registrovaní uživatelé.
 • Vkládejte pouze pravdivé a ověřené informace, dobré je i vložit zdroj (o tom jak jej zadat se dočtete níže). Rovněž se vyvarujte vyjadřování subjektivních názorů na různé záležitosti.
 • Řiďte se pravidly českého pravopisu. Systém nemá s háčky a čárkami problém. Spisovný jazyk je podmínkou, přecijen chceme zde dosáhnout určité úrovně. Je zakázáno vkládat jakékoliv vulgární, rasistické nebo jinak urážlivé a nevhodné příspěvky
 • Vkládejte správně nicky hráčů nebo názvy týmů. Berte v úvahu i velká a malá písmena.
 • Wiki by měla sloužit především k představení českých a slovenských hráčů a týmů. Ve vkládání těch zahraničních vás sice nikdo neomezuje, vkládejte ale prosím pouze ty, kteří si to zaslouží nebo kteří jsou v jistých ohledech důležití. Jde nám hlavně o to, že by mohl nastat problém, kdy by byli řekněme dva hráči, jeden český druhý zahraniční, se stejným nickem.


Typy pro úpravy

Šablony pro tvorbu nového obsahu pokryjí velkou část toho, co budete potřebovat vložit. I tak ale bude spousta věcí, na které pouhý text stačit nebude. Co s tím?

Nástroje pro úpravy

Nápomocen vám bude panel pro editaci (ano, je to ten s těmi desíti obrázky).

 • Button bold.png Není třeba zdlouhavě představovat. Nástroj pro "tučné" písmo. V kódu se objeví následovně: ' ' 'text' ' '.
 • Button italic.png Opět známé. Tentokrát se po stisknutí mění písmo na kurzivu. ' 'text' '
 • Button link.png Vytváří odkaz vrámci této wiki. Pokud tedy chcete vytvořit odkaz na jinou stránku, použijte toto. Vnitřní odkaz vypadá následovně: [[Název odkazu|popis odkazu]], kde název odkazu je název stránky a popis je popis do textu. Například Turnaje není odkaz na Turnaje, ale na Soutěže.
 • Button extlink.png Opět odkaz, tentokrát ovšem externí. Musí mít formu [http://stránka.cz popis odkazu]. Bez http:// se text nezmění na odkaz.
 • Button headline.png Nástroj pro tvorbu nadpisu. V zájmu přehlednosti stránky, je dobré text rozdělit do jednotlivých částí podle předmětu textu. Nadpisy mohou mít několik úrovní. O jakou úroveň se jedná znázorňuje počet "=" před a za daným textem.

Tedy:

== Nadpis druhé úrovně ==

=== Nadpis třetí úrovně ===

atd.

Výhodou je, že při užívaní nadpisů se vytvoří v horní části stránky tabulka obsahu, která značně zvyšuje přehlednost stránky.

 • Button image.png Vkládání obrázků, popřípadě jiných souborů. Soubory musí být uluženy na tomto serveru. Nástroj nelze použít na soubory, mimo tuto wiki. Objeví se následovně: [[Soubor:Příklad.jpg]]. Nahrávání obrázků se provádí na speciální stránce.
 • Button media.png Podobný nástroj jako ten předchozí. Rozdílem je, že v případě obrázku obrázek nezobrazí, ale pouze ukáže odkaz na něj. [[Média:příklad.jpg]]
 • Button nowiki.png Odstraňuje formátování. Pokud tedy budete chtít používat znaky, které by se při uložení převedly do formátování wiki (například použití hranatých závorek), použijte tento nástroj. Mimochodem jsem ho použili ve velké míře při tvorbě tohoto návodu.
 • Button sig.png Poslední dva nástroje mnoho využití mít asi nebudou. Prvním znich je nástroj podpisu. Po uložení stránky se na jeho místě objeví váš nick a čas a datum, kdy byl podpis pořízen.
 • Button hr.png Vytvoří vodorovnou čáru. Hodí se při oddělování částí textu. Samotný popis "používejte střídmě" ovšem mluví za vše.

Jak zadat zdroj

Za větu přidejte zdroj v následujícím tvaru:

<ref>[http://www.playzone.cz/clanky/esuba-koth-zerg-na-trunu ''"Zerg na trůnu!"''] PLAYzone.cz 22.srpna 2011</ref>

Jedná se o klasický externí odkaz. První část je adresa zdroje, následuje název, poté portál ze kterého je čerpáno a datum, kdy byl onen článek, popřípadě další materiál, vytvořen.

Pokud se vám objeví následující text:

Chybná citace Nalezena značka "ref" bez příslušné značky <references/>.

Je třeba doplnit tag "<references/>", který musí být vždy umístněn na konci stránky.


Kde zkoušet

Pokud si chcete něco vyzkoušet nebo zaexperimentovat předtím, než vytvoříte nebo upravíte nějakou stránku, můžete využít svého vlastního prostoru. Pokud jste zaregistrováni, tak jej naleznete vpravo nahoře, pod svým nickem.