Singleplayer

Z eSuba Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Seznam misí    


Singleplayerová kampaň StarCraftu 2:Wings of Liberty, začíná pět let po událostech z Brood Waru. Zergský roj, vedený Sarah Kerriganovou, nyní Queen of Blades, zničil všechny své nepřátele a zahnal početné armády Terranů a Protossů na útěk. Flotila UED (United Earth Directorate) byla zničena a zbytky jejich byly sil rozprášeny po celém sektoru. Arturus Mengsk se vrátil na Korhal, kde začal budovat své dominium a zbytky protosských sil se stáhly z oblasti.

Jim Raynor se následně vrátil na místo činu. Po odchodu zergů ze systému Sara, byla znovu kolonizována planeta Mar Sara, tedy ta, na které zastihla Raynora prvnotní zergská invaze a která v podstatě zpustošila celou planetu. "Raynor Raiders" tedy skupina podle pojmenovaná podle svého vůdce, se ze všech sil snaží dominionu odporovat, ale boj je to předem ztracený. V řadách nájezdníků se začíná zhoršovat morálka, což doléhá i na samotného Jima., který si neustále klade za vinu to, co se stalo Kerriganové.

Vládce Dominionu Mengsk pomocí médií neustále očerňuje snahy svého úhlavního nepřítele. Nicméně i když Mengsk udržuje železnou rukou svou diktaturu, nespokojený počet lidí začíná narůstat. Vinu se snaží diktátor svést právě na Raynora a na jeho dopadení plítvá spousto prostředků, místo toho, aby se připravoval na případnou invazi zergského roje.

Obsah

Aspekty kampaně

V této situaci začíná singleplayerová kampaň Wing of Liberty. StarCraft 2 přinesl do svého světa několik nových prvků, které oživují průběh kampaně. Hlavní část se samozřejmě točí kolem Jima Raynora, nyní psance. Záhy po začátku se k němu přidá i Tychus Findlay, bývalý parťák Jima, který ještě do nedávna seděl ve vězení. O jeho záměrech se může vůdce nájezdníků jenom domnívat, nicméně prozatím mu důvěřuje. Lromě nich se během kampaně objeví několik dalších postav, které budou udávat tempo kampani.

Zajímavým aspektem je, že i když má kampaň něco přes 20 misí, zdaleka ne všechny musí hráč splnit. Hlavní příběhová linie se točí kolem artefaktů, které původně Raynor sbírá za účelem zisku, pak si ale uvědomí, že jsou mnohem důležitější. Zbyek misí je rozdělených do několika menších linií, které hráčovi nabízejí jednotlivé postavy. Jejich plněním získává Raynor prostředky k tomu, aby mohl vylepšovat svou skupinu a ta tak obstála v boji na několika frontách.

Hyperion

Po úvodní trojici misí na Mar Saře, se "novou" základnou nájezdníků stane Hyperion, bývalá vlajková loď Mengska. Jim Raynor si ji "vypůjčil" od bývalého majitele, očividně ji ale zapomněl vrátit. Kapitánem lodi je Matt Horner, mladý ale talentovaný velitel, který je posedlý tohou zničit Dominion a dospět k "lepším zítřkům". Právě na můstku se budete setkávat nejnovějšími informacemi z bojiště a budete zde vybírat novou misi. Kromě toho se zde nachází také "Mission Log" přes který se můžete vrátit nejen k již odehraným misím, ale i k animacím.

Za lodní zbrojnici je odpovědný Rory Swann, který se s minimálními prostředky snaží udržet vojenskou techniku v chodu. Ke slibům Raynora, že již brzy dostanou pořádně zaplaceno, je poměrně skeptický. Nicméně je to právě Swann, který zajistí, aby měli rebelové tu nejlepší možnou techniku. Kromě nových jednotek je zde možné vylepšit ty stávající. Za určité množství kreditů můžete značně vylepšit efektivitu svých jednotek. Upgrady se dělí do několika částí. Jednak jsou tu upgrady pro bio, vyrobené v baracksech, dále mech z factory, letectvo ze starpotu a následně je možné vylepšit i několik budov, například získat vylepšení pro orbital command, lepší missile turrety nebo i inteligentnější vlastnosti SCVček. Poslední kategorií je "Dominion", kam spadá Thor, Ghost nebo Specter a Battlecruiser. Nezbývá než doufat, že Egon nevyhodí při svých pokusech loď do luftu.

V laboratoři pracuje Egon Stetmann, jakožto hlavní vědecký poradce. Po získání vzorků, které mu Jim Raynor pomůže posbírat, může tento nadaný vědec započít svůj výzkum. Díky němu dostanou rebelové možnost dalšícho vylepšení svého arzenálu. V každé misi budete moci získat "body" výzkumu a to buďto zergského nebo protosského. Následně je pak možné tyto body použít a získat vylepšení stávajích jednotek a budov nebo rovnou zbrusu nové jednotky. Jakmile budete mít vše vyzkoumáno, každý další výzkumný bod získaný během mise bude převeden na kredity v poměru 10 000 za jeden bod.

Tou hlavní částí (hmm) lodi je bar. V tom se schází posádka a právě zde se budete mezi misemi většinou setkávat s Tychusem a Toshem. Můžete s nimi pokecat o právě ukončené misi a oni vám řeknou svůj názor na poslední události. K dispoici je i televize, napojená na vysílání UNN, média ovládané Dominionem. Tím hlavním proč ale budete do baru chodit, je možnost najmout zde "pomocnou sílu" a to ve formě skupin žoldnéřů. Budou se vám odemykat postupně v závisloti na tom, kterou jednotku můžete vyrábět. Tak například pokud splníte misi, během které dostanete maraudery, budete si moci zaplatit jednotku lépe vyzbrojených a vybavených marauderů. Jejich nákup nicméně pořádně ždímá vaši kapsu.


Mise na Mar Saře

Mar sara.jpg

Nicméně zpět na počátek toho všeho. Na planetě Mar Sara se Raynor rozhodne napdanout zásobovací stanici dominionu Blackwater. Během závěrečné zteče se k němu přidá i početná skupina místních obyvatel a celá planeta se pak vzbouří proti nadvládě dominionu. Do baru, kde Raynor posedává, vstoupí Tychus Findlay. Ten mu nabídne způsob, jak si vydělat posbíráním artefaktů, které zůstali v sektoru po dávné rase Xel´Naga. Po zjištění, že se jeden z nich nachází právě na Mar Saře (jaká to náhoda), se k němu vydají. Na místě je však již archeologický tým Dominionu a tak se k němu musí nájezdníci probojovat. Vše se nakonec podaří a artefakt je plně v jejich moci. Následně sděluje Raynoru Tychusovi, že pro ně letí loď a jim stačí si na ni pouze počkat. Pak ale přijde šok. Na planetu se začnou vysazovat zergské jednotky (zase velká náhoda). Stejně jako před pěti lety, i nyní likvidují vše živé na povrchu. Nájezdníci se i z artefaktem stáhnou do stanice Backwater kde čekají na evakuaci. Ta přijde na poslední chvíli (tak tohle už není náhoda, jak by řekl h34D_hUnT3R, je to "luck").

Na palubě Hyperionu obeznamuje Matt Horner Jima s pravým stavem věci. Zergové nezaútočili pouze na Mar Saru, ale v podstatě na všechny vnější planety Dominionu. Masivní zergská invaze si vyžádala miliardy životů a rozhodně se jen tak nezastaví. Nicméně je třeba jednat. Hráč má nyní na výběr z několika misí.

Mise dr. Hansonové

První na seznamu je záchrana zbývajících obyvatel na planetě Agria, kterou jednotky Dominionu ve spěchu opustili a nechali farmáře na pospas. O pomoc žádá doktorka Ariel Hansonová. Raynor s pomocí souhlasí a spěchá na planetu, aby zachránil ty, kteří přežili. Po evakuaci je potřeba kolonisty někam "uklidit". První volbou je planetu Meinhof. Jak se ovšem následně ukáže, byla to nešťastná volba. Zergská nákaza se začne šířit a pohlcovat jeden tábor za druhým. Když vypadne spojení, rozhodne se velení na Hyperionu prozkoumat co se děje. Po zjištění právého stavu věci, se Raynor rozhodne zlikvidovat všechny nakažené a evakuovat zbytek. Ti se pak usadí na planetě Heaven. Na nebi Heavenu (eh...) se však záhy objeví protosská flotila, která se chystá spálit všechen život na planetě, stejně jako to udělala flotila pod vedením Tassadara během první zergské invaze v systému Sara. Nyní vede flotilu Selendis, která oznamuje, že lidé na povrchu jsou nakažení a musí být zlikvidování, aby bylo zamezeno šíření nákazy.

V těchto momentech by se jistě část hráčů chtěla rozhodnout jedním způsobem, druhá jiným. Blizzard kampaň vylepšil tím, že hráč má na výběr ze dvou možností. Buďto pomůže protossům a v podstatě vyhladí populaci na planetě nebo se postaví proti nim a bude bránit životy lidí, i když je značné riziko, že se nákaza vymkne kontrole, jak to předpokládá Selendis. Ať se hráč rozhodne jakkoliv, bude to poslední mise od doktorky Hansonové.

Mise Gabriela Toshe

Tosh.jpg

Tož, další důležitou postavou je Tosh. Tajemná postava, kterou Mengsk nenávidí stejně jako Raynora, což se pochopitelně Jimovi libí, poněvadž nalezl zpřízněnou duši. Gabriel Tosh žádá Jima, aby mu pomohl s těžbou minerálů na vulkanické planetě Gladstone. Nehostiné podmínky skrývají drahocenné a vzácné zdroje, které Gabriel potřebuje. Po misi vyjde najevo, že Tosh je Specter, nová generace psionických válečníků. většinu z nich dal Mengsk pozavírat, na zbytek pořádá hon. Nicméně i přes menší nedůvěru se mu Raynor rozhodne dále pomáhat, protože tuší že oba mají stejný cíl. Dalším cílem Toshe je Terrazinový plyn, který hodlá ukrást od protosských fanatiků, kteří jej považují za posvátný. Po úspěšné akci dorazí na Hyperion zpráva, že Tosh a jemu podobní jsou ve své podstatě psychopati a vrazi, které je třeba zastavit za každou cenu.

Před další misí má hráč opět na výběr. Budto pomůže Toshovi osvodit věznice z Folsomské věznice nebo zničí Spectry a to pomocí Novy, ghosta dominionu.

Mise Matta Hornera

Ani rebelie vůči Dominionu nesmí ztrácet na intenzitě a o to, aby se to nestalo, se postará Matt Horner. Během cesty se mu dostane pod roku zpráva, že Dominion něco hledá na povrchu Tarsonisu, bývalého centra Konfederace, kterou svrhl právě Mengsk pomocí zařízení, které k sobě přiláká zergský roj. Následoval zde masakr celé populace a bylo to i zde, kde "začala" svou novou pouť Kerriganová. Nicméně k přepravě nákladu mezi základnami používá nyní Dominion vlaků a právě ty se chystají nájezdníci přepadnout a zjistit o co Dominionu jde. V jednom z nich objeví něco, co vůbec nečekali. Starý konfederační Adjutant, ve kterém by se mohly skrývat velká tajemství. Je ovšem zablokovaný a bude potřeba se do něj nejdřív dostat. Na palubě Hyperionu to není možné a tak padá volba na Orlana, žoldáka, zdržující ho se v "Přístavu Mrtvého Muže" (Death Man´s Port). Ten pochopitelně nechce spolupracovat, protože se již dříve dohodl s Dominionem na odměně za vydání Raynora. Ten se ale domluví s Mirou Han a s její pomocí přinutí Orlana ke zprovoznění adjutanta.

Ten vzápětí přehraje záznam, který by mohl přispět k pádu Mengska. Bude ale potřeba ho odvysílat po celém Dominionu a to lze pouze z Korhalu, hlavní planety úhlavního nepřítele Raynora. Přímý útok na něj by byla sebevražda, takže je potřeba užít alternativního postupu. Tím je vloupačka do vojenského zařízení Dominionu na Valhale, kde se připravuje na přehlídku nová supertajná zbraň - Odin. Je to v podstatě velký Thor a měl být odpovědí na zergskou invazi. A právě ten se chystají nájezdníci zmocnit. Nicméně než odejdou, musí zlikvidovat stanice na planetě, aby se Mengsk o únosu nedozvěděl. I přes problémy se spojením se vše podaří, za což může nehoda, při které Tychus v Odinovi omylem odpálí nukleární střelu, která vyhodí do vzduchu celou základnu (a pak že tlačítko s lebkou je dostatečná výstraha). Na Korhalu jde zatím záležitost s Odinem podle plánu pro obě strany. Mengsk se chystá představit svou novou zbraň, Raynor zase hodlá ukázat velké tajemství svého nepřítele. Odina řídí Findlay, který si to náležitě užívá (hláška, která to vystihuje je: "It followed me home, can i keep it?). Po proniknutí do vysílacích systémů na Korhalu se podaří odvysílat záznam, ve kterém Mengsk říká, že "ovládne celý sektor nebo ho promění v popel". Velkou pozitivní publicitu mu to neudělá a nájezdníci mají splněno.

Mise Zeratula

Zeratul.jpg

Jednoho krásného dne se v jedné z chodeb na Hyperionu objeví někdo, koho by tu nikdo nečekal. Za Raynorem přišel Zeratul, který mu vylíčí proroctví. Vrazí mu do pracky Ithanský krystal a opět zmizí v temnotě. Pomocí krystalu se Raynor dozví vše, na co přišel Zeratul. Ten hledal v jednom chrámu proroctví o návratu pradávné rasy Xel´Naga. Stejně tak činila i Kerriganová, která byla celou dobu Zeratulovi v patách. Tento Dark Templář se tak musí probojovat skrz zergské pozice až na druhou stranu chrámu a postupně ničit zergskou přítomnost. Na konci své cesty se potká s několika dalšími protosskými jednotkami, díky kterým dokáže uniknout z planety. Vydá se na Zhakul, kde si hodlá o svém objevu promluvit s Preservery. Věci zde ale nejdou tak snadno jak čekal. Do cesty se mu totiž postaví místní protosské jednotky, ovládané hybridem Maarem, který hodlá Zeratula zastavit. Snažil se sice seč mohl, nicméně mu to jako vždy nevyšlo.

Dalším cílem Zeratula je Aiur, bývalá domovská planeta Protossů, která podlehla zergské invazi. V zoufalé snaze o zvrat situace se tehdy Tassadar obětoval a i se svou lodí vrazil přímo do zergského Overminda. Nápor tak sice ztratil na intenzitě, zachránit planetu již ale nešlo. Zeratul po přistání narazí na několik opuštěných budov, které zprovozní a začne posilovat své jednotky. Posilou se mu stane dvojice Colossů, kteří přežili celou invazi schovaní ve vodě (tak tohle není náhoda, ale skill). S novými protosskými silami se dostane k Overmindovi, ze kterého dostane proroctví budoucnosti. Zjeví se mu i Tassadar, který mu rovněž ukáže možný běh věcí příštích.

Poslední Protosská mise se odehrává právě v této vizi v době, kdy kontrolu nad zergy převzali hybridi a to kvůli smrti Kerriganové rukou Terranů. Právě ti již byli vyhlazeni a protosská síla se připravuje k poslední obraně. Snaží se schovat archiv svého vědění pro ty, kteří by je někdy v budoucnu mohli následovat. Všichni zbývající protossové se postupně přesunují k obraně této poslední výspy, ale ani to nestačí. Všichni, včetně Zeratula, jsou zabiti. Smysl této vize je ukázat Raynorovi, že Kerriganová musí přežít.


Mise Tychuse Findlayho

Tychus.jpg

Mise, které vám nabídne váš bývalý kumpán, jsou v podstatě hlavní linií příběhu a jejich splnění je nutné pro dokončení kampaně. Úmyslně jsem si je ale nechal na konec, protože plnyně navazují na závěrečnou část Wings of Liberty. Po evakuaci z Mar Sary, nabídne Tychus získání další části artefaktu. Raynor souhlasí, co ale neví je, že to bude závod s časem a to doslova. Na planetu totiž zaútočí i zergský roj. Protosská obrana hájí dvě křídla obrany, jedno proti zergům, druhé proti terranům. Obrana pomalu selhává a Raynor se musí k fragmentu probojovat jako první. Poté co se mu to podaří, odletí za závistivých pohledů lingů na zemi. Fakt, že Kerriganová jde zřejmě po tom samém co on sám, nedává Jimovi spát. Další kořistnickou akcí se stane planeta Xil, kde je ztracen kontakt se skupinou lidí, kteří se měli k artefaktu dostat dříve. Brzy po příleu Raynor zjišťuje, že za zmizením expedice stojí protossové. V napůl zničeném táboře naleznou překvapivě funkční laserovou vrtačku, s jejiž pomocí si chce vytvořit cestu do chrámu. Nic na tom nezmění ani snaha protossů vetřelce zastavit.

Nadace Moebius, která Tychusovi "kontrakt" údajně nabídla, se dostane do problémů. Kerriganová objěví kde se skrývá a zaútočí na jejich planetu. Cílem Raynora je zničit paměťová jádra, ve kterých jsou uložené informace o artefaktech. Kerriganová naštěstí nevý, ve kterých informace jsou a ve kterých ne, takže musí prohledávat jeden po druhém, což získává nájezdníkům čas. Po likvidaci všech tří cílů se Raynor dozvídá, proč Kerriganová tak moc artefakty chce. Získává malou naději, že ji získá od zergů zpět. Nicméně honba za klenotem Nilu musí pokračovat. Další zastávkou je planeta, kterou již za krátkou dobu pohltí supernova a společně s ní všechno v systému. I když jim hrozí bezprostředí záhuba, nehodlají se protossové artefaktu vzdát a tak to musí udělat nájezdníci tou složitější cestou. Postupující zkáza eustále nutí Raynora přesunovat svou základnu pomocí létajících budov. Po závěrečném útok se zmocňují další části fragmentu a míří na schůzku s Moebiem. Místo nich se ale na domluveném místě objeví trojice battlecruiserů Dominionu v čele s Mangskovou vlajkovou lodí.

Po likvidaci osazenstva se Raynor probojuje až do hlavního sálu, kde hodlá konečně zabít Mengska. K jeho překvapení ovšem na lodi je jeho syn Valerian. Ten nabídne Raynorovi spolupráci a odměnou bude záhrana Sarah Kerriganové. Spolupráce s Dominionem je pro zbytek lodi něčím nepřijatelným , Raynor ale nemůže odolat. Poslední část artefaktu se nachází na zničené protosské lodi ve vesmíru. Tu také hlídají protossové. Aby to bylo horší, kolem celé platformy jsou rozmístěny Rip-field Generatory. Ty mají tu vlastnost, že rozkládají atomy čehokoliv, co nemá štít. Ten mají protosské jednokty. Jediná možnost je užití nových battlecruiserů třídy Minotaur. S jejich pomocí se daří generátory likvidovat a získat poslední část framentu.

Mise na Charu

Char.jpg

Po získání všech částí artefaktu je třeba ho použít. Jediná možnost jak tak učit je na Charu, hlavní zergské planetě. Kerriganová je si hrozby vědoma a proto stahuje všechny své síly k obraně. To se dozví z televize i Raynor. Výsadek přím do nejhustších zergských sil se zdá být sebevražedným, nicméně právě to má v úmyslu generál Warfield. Samotný výsadek se pomalu mění v katastrofu. Obrovské ztráty se ale prozatím vyhýbají nájezdníkům, kteří rozestaví provizorní tábor a sbírají posily všude možně. Následně ovšem spadne z oblohy battlecruiser s generálem Warfieldem. Raynor okamžitě vyráží na místo a přijde na poslední chvíli, když už si generála podávají dva hydrliskové (fanoušky hry pak byl Warfield přirovnáván k Chucku Norrisovi, protože jedině on by dokázal úderem pěsti zabít hydraliska). Po misi je třeba se rozhodnout. Husí kůže všem naskočí v momentě, kdy se dozví, že Tychus přemýšlel. Jeho návrh je zlikvidovat podzemní zergskou síť. Warfield zase navrhuje útok na orbitální platformu a tím zničení zergského letectva. Rozhodnutí je na hráči, tak či onak následuje závěrečná mise.


Během té se zbytek terranských sil shromáždí kolem artefaktu. Je třeba se udržet, dokud nebude aktivován. Po urputném boji se tak nakonec stane. Celá zergská přítomnost v oblasti je zničena a zergské síly rozprášeny a dezorientovány. Queen of Blades byla zničena a Kerriganová se opět stala více člověkem. Když ji najdou v jedné z jeskyní, dostává Tychus příkaz splnit rozkazy. Až teď si Raynor uvědomuje, že Tychusovo ukončení výkonu trestu nebyla náhoda, ale že se domluvil s Mangskem. Jeho příkazem je nyní zabít Kerriganovou, jedinou velkou hrozbu Dominionu. Tychus se rozhodne příkaz vykonat, nicméně do dráhy se kulce postaví CMC oblek Raynora, který v zápětí vypálí po Tychusovi ze svého revolveru, který má jediný náboj, ten který si Jim schovával pro Mengska.


Vše to vypadá jako happy end. Zergská síla otřesena, Kerriganová je zpět, Raynor živý a oba vycházejí vstřív vycházejícímu slunci, za romantického padání battlecruiserů. Vše ale teprve začíná. Hybridi se ve skrytu připravují na úder a podle proroctví je může zastavit jedině Kerriganová. Navíc ochromení zergů neznamená jejich zničení. Raynor je stále vyvrhelem Dominia a bude muset opět utéct. Jak to nakonec dopadne? Datadisk Heart of The Swarm by měl vyjít v příštím roce. Čeho Kerriganová dosáhne? A jaký pak bude úkol protossů v poslední části trilogie StarCraftu 2?